Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-12 15:54:50
szwecja, rząd, władza

Szwecja jest monarchią konstytucyjną i demokracją parlamentarną.

 

Władzę wykonawczą sprawuje rząd pod przewodnictwem premiera.

Głową państwa jest król Karol XVI Gustaw, który pełni funkcje oficjalne i ceremonialne.

Władzą ustawodawczą sprawuje parlament (Riksdag), w którym zasiada 349 posłów. Wybory parlamentarne odbywają się w Szwecji co cztery lata.

W Szwecji są trzy poziomy zarządzania państwem: krajowy, regionalny i lokalny. Ponadto istnieje jeszcze poziom europejski, który zyskuje na znaczeniu od czasu przystąpienia Szwecji do Unii Europejskiej.

  • Poziom krajowy Na poziomie krajowym naród jest reprezentowany przez parlament, który posiada władzę ustawodawczą. Rząd posiada inicjatywę ustawodawczą, a także wprowadza w życie decyzje podjęte przez parlament. W prowadzeniu prac pomagają rządowi Kancelaria Rządu wraz z ministerstwami oraz około 300 organów administracji państwowej. Przykłady: policja, siły zbrojne.
  • Poziom regionalny Na poziomie regionalnym Szwecja jest podzielona na 21 województw. Polityczne zadania na tym poziomie realizują wojewódzkie samorządy terytorialne, których członkowie są wybierani w wyborach powszechnych przez mieszkańców danego województwa. Działalność wojewódzkich samorządów terytorialnych jest finansowana z dotacji państwowych, podatków regionalnych i opłat, a reguluje ją między innymi Ustawa o samorządzie terytorialnym. Na poziomie regionalnym istnieją również urzędy wojewódzkie, które są organami państwa w województwach. Niektóre organy administracji państwowej prowadzą również działalność na poziomie regionalnym i lokalnym, na przykład, poprzez tzw. oddziały wojewódzkie. Przykłady: służba zdrowia, transport publiczny.
  • Poziom lokalny Szwecja jest podzielona na 290 gmin. W każdej gminie istnieje wybrane przez mieszkańców zgromadzenie, rada gminy, która podejmuje decyzje w sprawach danej gminy. Rada gminy wyznacza zarząd gminy, który z kolei kieruje pracami gminy. Działalność jest finansowana z podatków gminnych, dotacji państwowych i opłat, a reguluje ją między innymi Ustawa o samorządzie terytorialnym. Inne ustawy ważne dla gmin to Ustawa o świadczeniach socjalnych i Ustawa o szkolnictwie. Przykłady: szkoły, opieka nad dziećmi.
  • Poziom europejski Wraz z przystąpieniem Szwecji do Unii Europejskiej w 1995 roku społeczeństwo szwedzkie zyskało jeszcze jeden poziom zarządzania - poziom europejski. Szwecję, będącą członkiem Unii Europejskiej, obowiązuje system prawny Unii Europejskiej; uczestniczy ona w procesie decyzyjnym przy opracowywaniu i zatwierdzaniu nowych, wspólnych przepisów. W Radzie Unii Europejskiej, będącej najważniejszym organem decyzyjnym Unii Europejskiej, Szwecję reprezentuje rząd.