Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-12 16:06:11
szwecja, polska, inwestycje, firmy

Blisko 75 proc. szwedzkich przedsiębiorców uznaje Polskę za dobre lub bardzo dobre miejsce do prowadzenia firmy.

 

 

Najnowsze dane NBP (z października 2013 r.) wskazują, że w 2012 r. Szwedzi wycofali z Polski 902,3 mln euro. Na te wyniki wpłynęło m.in. wycofanie się z polski szwedzkiej grupy Vattenfall.

W poprzednich latach BIZ Szwecji w Polsce wykazywały tendencję rosnącą, zachwianą nieco w 2009 r., z wyraźnym odbiciem w 2011 r. Zweryfikowane dane NBP wskazują, że napływ BIZ ze Szwecji w 2011 r. wyniósł 2.614,9 mln euro, w 2010 r. 1.055 mln euro; w 2009 r. 940 mln euro; w 2008 r. 1.110,7 mln euro, a w 2007 r. 797,8 mln euro.

Według badań przeprowadzonych przez szwedzki bank SEB oraz m.in. szwedzką agencję wspierania eksportu i inwestycji zagranicznych Business Sweden na temat postrzegania Polski jako kraju dla prowadzenia działalności gospodarczej przez Szwedów, blisko 75 proc. szwedzkich przedsiębiorców uznaje Polskę za dobre lub bardzo dobre miejsce do prowadzenia firmy.

Wśród najważniejszych działań ułatwiających rozwój biznesu w Polsce wymienia się m.in. znaczące zmniejszenie korupcji, pozytywne zmiany dotyczące prowadzenia kontroli w firmach, dostępność kompetentnych i efektywnych pracowników, stabilne otoczenie polityczne, dobrą jakość życia, rentowność rynku lokalnego oraz rozwiniętą infrastrukturę teleinformatyczną.

Szwedzcy przedsiębiorcy w większości uważają, że w Polsce relatywnie nietrudno jest znaleźć niezawodnych partnerów biznesowych. Wskazują, że mimo pozytywnych zmian wciąż istnieją obszary, które wymagają poprawy, w tym m.in. dotyczące płatności dokonywanych po terminie oraz w zakresie długotrwałych i skomplikowanych procedur administracyjnych. Pomimo postępów w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej, także i ten obszar wymaga poprawy.

Według opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2012 r. w Polsce zarejestrowano 695 spółek z udziałem kapitału szwedzkiego (od poprzedniego roku ubyło osiem). Podstawowy kapitał zagraniczny spółek z udziałem kapitału szwedzkiego wyniósł 5.287 mln zł, co stanowiło 2,95 proc. podstawowego kapitału zagranicznego ogółem.

W 2012 r. kapitałem zagranicznym powyżej 1 mln dol. dysponowało 105 firm (od 2011 r. ubyły dwie). Kapitał podstawowy tych spółek był oszacowany na 5.103 mln zł, co stanowiło 2,95 proc. wartości wszystkich inwestycji powyżej 1 mln dol.

Wartość bieżąca szwedzkich bezpośrednich inwestycji w Polsce (inaczej nazywanych jako zobowiązania polskie z tytułu szwedzkich inwestycji bezpośrednich) na koniec 2012 roku - według Narodowego Banku Polskiego - wynosiła 8 363 mln euro.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych odnotowała pod koniec 2013 r. 72 dużych inwestorów zarejestrowanych w Szwecji, którzy inwestowali w Polsce. W stosunku do roku 2011 oznacza to zmniejszenie liczby firm o 12.

Znaczący szwedzcy inwestorzy bezpośredni w Polsce to m.in.: IKEA, Telia AB, Nordea Bank AB, Skanska Kraft AB, Arctic Paper AB, Svenska Handelbanken, Volvo AB, NCC AB, Skandinavska Enskilda Banken AB (SEB), SKF, Sandvik AB, Scania AB. Ostatnio w Polsce rozwija działalność inwestycyjną Grupa Electrolux, największy w świecie producent sprzętu AGD. IKEA zwiększyła swoje inwestycje (zbudowano nowoczesną fabrykę paneli, tartak i lakiernię w gminie Orla o łącznej wartości ok. 340 mln euro).