Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOgraniczenia, bariery

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-02-20 19:24:26
szwecja, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

Szwecja posiada własny, odbiegający od unijnego, system w zakresie handlu alkoholem.

Obowiązuje państwowy monopol na handel detaliczny napojami alkoholowymi o zawartości alkoholu powyżej 3,5 proc. (łącznie z piwem). Firmą państwową, posiadającą wszystkie sklepy z tego typu napojami w Szwecji, jest Systembolaget AB. Informacje o funkcjonowaniu tego monopolu i działalności firmy można znaleźć na stronie internetowej http://www.systembolaget.se

Firma ta nie dokonuje bezpośrednio zakupów alkoholi od producentów zagranicznych. Zakupy są prowadzone przez firmy zrzeszone w Sprit och Vinleverantörsföreningen, strona internetowa: www.spritochvinleverantorerna.se. Na tej stronie można znaleźć listę takich przedsiębiorstw. Mogą one sprzedawać alkohole do Systembolaget lub do restauracji.

Na napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 3,5 proc., w tym również piwo, obowiązuje 25-proc. stawka VAT. Dla piwa o niższej zawartości alkoholu stawka VAT wynosi 12 proc. Stawka akcyzy na alkohole wynosi 501,41 koron szwedzkich za litr czystego alkoholu. Stawka akcyzy na piwo o zawartości alkoholu poniżej 2,8 proc. wynosi 0.

Przedsiębiorstwa ze wszystkich krajów unijnych, w tym również polskie, realizujące kontrakty usługowe w Szwecji napotykają na problemy typowe dla tego rynku.

Podstawową barierą jest skrupulatne pilnowanie przez związki zawodowe stawek minimalnych, wynikających z zawartych umów/układów zbiorowych. Podmioty nie będące ich stronami nie muszą ich stosować.

W większości przypadków umowy są przestrzegane ze względu na bardzo silną pozycję szwedzkich związków zawodowych (szczególnie w sektorze budownictwa – związek Byggnads). Dlatego też większość pracodawców (inwestorów) dąży do tego, aby kontrakty – również z firmami zagranicznymi – były zaakceptowane przez stronę związkową.

Praktyki te są zgodne ze szwedzkim prawem pracy, ale zostały zaskarżone do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał je za niezgodne z prawem europejskim.