Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDCT T2 – dziś wielkie otwarcie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Socha | 2016-10-24 12:42:24
dct, gdańsk, port, logistyka, inwestycje


Dziś największy polski terminal kontenerowy – DCT Gdańsk, oficjalnie podwoił swoje możliwości otwierając drugie głębokowodne nabrzeże. Obecnie możliwość przeładunkowa trójmiejskiego giganta wynosi już nie 1,5 mln TEU/rok ale 3 mln TEU/rok. Takie statystyki pozwalają mu konkurować z największymi terminalami kontenerowymi na Bałtyku.

 

Dążenie do lepszych wyników

Otwarcie nabrzeża T2 zwiększy możliwości przeładunkowe terminalu DCT z 1,5 mln TEU rocznie do 3 mln TEU rocznie. Dzięki temu będzie on mógł dążyć do zajęcia miejsca największego terminalu na Bałtyku. Poprawi to też pozycję całego Portu Gdańsk.

 

Już w tej chwili terminal DCT Gdańsk obsługuje największe kontenerowce z całego świata. Przykład tego mieliśmy na przełomie maja i czerwca, kiedy zawinął tam największy statek tego typu na świecie – MSC Maya. – Statek obsłużył w DCT około 10 000 kontenerów (w tym zarówno kontenerów 20- jak i 40-stopowych, co łącznie odpowiada 15 000 TEU). To nie odbiega od normalnych przeładunków w DCT. Dla tak wielkich statków, przy tak wielkich przeładunkach, postój trwa od czwartku wieczorem do nocy z niedzieli na poniedziałek – komentuje Marcin Kamola, kierownik Wsparcia Sprzedaży DCT Gdańsk.

 

Zakończenie realizacji projektu postawi przed władzami DCT duże wyzwanie. Przecież taką przepustowość będzie trzeba odpowiednio spożytkować. Ubiegłoroczny wynik przeładunkowy terminalu wynosi ponad 1 mln TEU. Oznacza to, że żeby osiągnąć wynik zbliżony do 3 mln TEU rocznie konieczne będzie ściągnięcie nowych klientów.

 

Żródło: rynekinfrastruktury.pl

Foto: DCT Gdańsk