Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW Szwecji o Brexit

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Monika Socha | 2016-06-27 13:11:00
brexit, szwecja, handel, ue, unia europejska

Szwedzki Premier, Stefan Löfven, stwierdził, że wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE osłabi pozycję Szwecji wewnątrz Unii

Szwedzki Premier, Stefan Löfven, stwierdził, że wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur UE osłabi pozycję Szwecji wewnątrz Unii. Szwecja straci ważnego sojusznika, z którym jednogłośnie mówiła w wielu ważnych kwestiach, m. i n. gospodarczych i handlowych. Na pojawiające sie głosy o możliwości zorganizowania podobnego referendum w Szwecji , czy też renegocjacji traktatu akcesyjnego (Jonas Sjöstedt, lider Vänsterpartiet), Premier Löfven stanowczo uciął takie spekulacje.

 

Według sondażu przeprowadzonego dla SvD (Sifo) wynika, że 52% Szwedów zagłosowałoby za pozostaniem w strukturach UE podczas, gdy 31 % opowiedziałoby się za wyjściem. Na pytanie o konieczność przeprowadzenia takiego referendum 30% opowiedziało się "ZA", natomiast 56% respondentów nie widzi takiej konieczności.

 

Na wieść o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE światowe rynki zareagowały bardzo nerwowo - odnotowano spadki rzędu 3-4% na giełdzie w USA, 3,2% na giełdzie w Londynie, 6-13% na pozostałych giełdach europejskich. Z uwagi na piątkowe święto w Szwecji (Midsommar; dzień ustawowo wolny od pracy) giełda szwedzka uniknęła "pierwszego chaosu", jednak specjaliści spodziewają się spadków rzędu ok. 4%.