Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzedsiębiorca jednoosobowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-12 16:09:11
szwecja, spółki, prawo, podatki

Enskild näringsidkare - odpowiada polskiemu jednoosobowemu przedsiębiorcy prowadzącemu działalność na podstawie wpisu do rejestru. Ten typ firmy prowadzony i reprezentowany jest przez jedną osobę i nie ma osobowości prawnej.

Przedsiębiorca odpowiada całym swym majątkiem za skutki działalności gospodarczej. Sprawozdanie i rozliczenie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa jest załącznikiem do corocznego własnego rozliczenia podatkowego.

Szwedzki przedsiębiorca jednoosobowy ma prawo do zaliczania zysków na poczet inwestycji w następnych latach i podobnego rozliczania deficytu rocznego. Nie ma obowiązku dokonywania audytu działalności finansowej.

Firma taka, nazywana popularnie Enskild, jest często wykorzystywaną przez Polaków formą prowadzenia działalności gospodarczej do podjęcia pracy w Szwecji na zasadzie samozatrudnienia, bez stałego miejsca działalności w Szwecji. W tym wypadku konieczne jest uzyskanie numeru statystycznego oraz numeru VAT. W tym celu należy przesłać do Urzędu Skarbowego w Malmö (adres pocztowy: Skatteverket, Utlandsenheten, SE−205 31 Malmö, Sverige) następujące dokumenty:

Wszystkie polskie dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język szwedzki. W przypadku, gdy ma być chroniona nazwa firmy, konieczne jest zarejestrowanie jej również w Szwedzkim Urzędzie Rejestracji Przedsiębiorstw Bolagsverket na formularzu 903, koszt 1000 koron.

Wniosek można pobrać na stronie internetowej Bolagsverket: http://www.bolagsverket.se/dokument/pdf/blanketter/903.pdf, natomiast informacja (w języku angielskim) o sposobie wypełnienia wniosku jest do pobrania na stronie http://www.bolagsverket.se/dokument/pdf/blanketter/903.pdf.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Szwecji na zasadzie samozatrudnienia wymaga uzyskania pozwolenia na pobyt. W tym celu należy złożyć w Urzędzie ds. Migracji Migrationsverket certyfikat rejestracji przedsiębiorstwa i ewentualnie inne dokumenty potwierdzające prowadzenie własnego biznesu. Pozwolenie jest wydawane na ogół na pięć lat, lecz jeśli prowadzona działalność nie będzie wykazywała dochodów pozwalających na utrzymanie się w Szwecji, może zostać cofnięte.

Informacje na temat zasad i warunków udzielania pozwolenia pobytu dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego są na stronie internetowej: http://www.migrationsverket.se/info/148_en.html

Więcej informacji można znaleźć na stronach http://www.bolagsverket.se, http://www.skatteverket.se oraz http://www.migrationsverket.se.