Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak deklaruje się przychody w Szwecji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-12 16:17:22
szwecja, podatki, vat

Wszystkie osoby mieszkające w Szwecji są zarejestrowane w urzędzie skarbowym, ci którzy uzyskują przychody mają konta podatkowe.

Osoby te muszą złożyć deklaracje o przychodach w następnym roku dochodowym. Za rok dochodowy przyjmuje się okres od stycznia do grudnia.

W styczniu otrzymuje się wykazy z przychodami, jakie uzyskało się w ubiegłym roku; pracodawca wysyła je do pracowników i urzędu skarbowego. W kwietniu otrzymuje się z urzędu skarbowego specyfikację wszystkich dochodów oraz deklarację podatkową. Po sprawdzeniu, czy wszystkie dochody zostały uwzględnione i czy zgadzają się sumy, należy ją podpisać i złożyć najpóźniej do 2 maja.

Deklarację można wysłać pocztą lub za pośrednictwem internetu, a jeśli nie ma żadnych zmian, deklarację o przychodach można także zaakceptować telefonicznie lub poprzez przesłanie SMS-u. Między 15 sierpnia a 15 września urząd skarbowy wysyła ostateczną decyzję o wysokości podatków i wyciąg z konta. Osoby, które zapłaciły za dużo otrzymają zwrot nadpłaconego podatku, a osoby, które zapłaciły za mało muszą dokonać dopłaty w ciągu 90 dni.

Jeżeli pracownik pracuje w Szwecji dłużej niż 183 dni w ciągu roku (ale nie kalendarzowego, tylko liczonego od dnia rozpoczęcia pracy), musi rozliczać się z podatku za cały okres pracy w Szwecji i ewentualną różnicę dopłacać w Polsce. Na stronie polskiego Ministerstwa Finansów są szczegółowe informacje na temat opodatkowania pracy najemnej za granicą.

Założenie firmy w Szwecji nie jest konieczne, gdyż polskie firmy mogą również realizować tu kontrakty. Przy wystawianiu faktury szwedzkiej firmie za towar lub usługi nie nalicza się VAT (w Szwecji "moms"), natomiast odbiorca towaru/usługi nalicza go i odprowadza do Skatteverket (www.skatteverket.se). Dostarczając towar/usługę osobie prywatnej, należy natomiast naliczyć VAT i samemu odprowadzić do szwedzkiego urzędu. W tym celu konieczne jest wcześniejsze zarejestrowanie się, jako płatnik VAT w Szwecji.

Wszystkie świadczone później w Szwecji usługi dla firm obciąża się VAT i bezpośrednio odprowadza go do urzędu szwedzkiego (jako firma polska, płatnik VAT w Szwecji). Ponieważ nie można raz naliczać VAT, a drugi raz nie naliczać, po zarejestrowaniu się jako płatnik VAT już zawsze samemu rozlicza się VAT w Szwecji.

Usługi remontowo-budowlane wykonywane w Szwecji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz w Szwecji.