Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuVAT

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-02-20 18:59:17
szwecja, podatki, vat

System naliczania i rozliczania podatku VAT w Szwecji nie odbiega on norm unijnych. Podstawowa stawka tego podatku, zwanego tu "moms" (skrót od mervärdeskatt), wynosi 25 proc.

 

Obniżoną stawkę 12 proc. stosuje się np. do żywności i usług hotelowych, zaś stawką 6 proc. objęte są np.:

  • gazety codzienne
  • książki
  • bilety wstępu na koncerty, do kina, teatru, cyrku i zoo
  • transport pasażerski.


Z podatku VAT zwolnione są np.: opieka medyczna, socjalna, usługi bankowe, finansowe czy edukacja.

Więcej o VAT można dowiedzieć się z broszury wydanej przez Szwedzki Urząd Skarbowy, dostępnej na stronie internetowej: http://www.skatteverket.se/download/18.731e901069429e49580001565/419j_sv.pdf.

Przedsiębiorca nie musi rejestrować się w Szwecji jako podatnik VAT, jeśli wszyscy jego klienci są w Szwecji zarejestrowani jako płatnicy podatku VAT.

Przedsiębiorca jest zobowiązany do zarejestrowania się w Szwecji jako podatnik VAT jeśli:

  • przemieszcza towary potrzebne do swojej działalności do innego kraju Unii Europejskiej (UE) bez zmiany właściciela towaru
  • sprzedaje towary bez podatku VAT do innego kraju UE, ponieważ nabywca powołuje się na numer swojej identyfikacji podatkowej VAT
  • sprzedaje towary lub usługi do kraju poza UE, bo ma prawo do odliczenia w Szwecji naliczonego VAT-u.

Główna zasada jest taka, że przedsiębiorca zagraniczny płaci w Szwecji VAT tylko w przypadku sprzedaży towarów lub usług osobom prywatnym i tym klientom, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT. Przedsiębiorcy zagraniczni, którzy będą prowadzić działalność gospodarczą w Szwecji, ale bez stałego miejsca działalności w Szwecji, muszą wypełnić zgłoszenie podatkowe dla przedsiębiorców zagranicznych (SKV 4632).

Pomocna w tym będzie broszura dostępna na stronie Szwedzkiego Urzędu Skarbowego Skatteverket: http://www.skatteverket.se/download/18.731e901069429e49580001566/419j_farg.pdf.

Formularz należy wypełnić w języku szwedzkim i przesłać na adres: Skatteverket, Utlandsenheten, SE-205 31 Malmö, Sverige. Po wysłaniu formularza w ciągu dwóch do sześciu tygodni od złożenia przedsiębiorca otrzyma zaświadczenie o rejestracji jako podatnik F oraz kartę podatnika F ("F-skattesedel").

Przedsiębiorcy zagraniczni wykazują VAT w składanej co miesiąc deklaracji podatkowej. Zobowiązani są także do składania w Szwecji kwartalnych informacji podsumowujących, gdy spełnione są następujące trzy warunki:

  • obrót zwolniony jest z VAT, ponieważ nabywca zarejestrowany jest jako podatnik VAT w innym kraju UE
  • nabywca podał swój numer identyfikacji podatkowej VAT
  • towary są transportowane ze Szwecji do innego kraju UE.


Przedsiębiorcy z Polski składają podania o zwrot VAT w Szwecji do Urzędu Skarbowego w Malmö.