Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak kupić lub wynająć biuro czy apartament

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-12 16:26:53
szwecja, nieruchomości, prawo

W Szwecji nie ma ograniczeń dla obywateli polskich chcących zakupić mieszkanie czy dom na własność.

 

 

Jeżeli nie mają oni odpowiedniej ilości gotówki, wówczas mogą ubiegać się o kredyt w banku. Istnieje także możliwość przejęcia kredytu poprzedniego właściciela mieszkania czy domu.

W Szwecji o kredyt mieszkaniowy może ubiegać się każdy, kto posiada szwedzki numer ewidencyjny (personnummer). Numer ten otrzymują wszystkie osoby wpisane do szwedzkiego rejestru ewidencji ludności.

 

Mieszkanie z kolejki

W Szwecji każdy ma prawo ubiegać się o tzw. mieszkanie z kolejki, które jest przyznawane przez gminy. Niestety liczba takich mieszkań jest wielokrotnie niższa od liczby osób ubiegających się o nie. W Sztokholmie i jego okolicach w kolejce do wynajęcia mieszkań od publicznych najemców czeka ok. 330 tys. osób.

W wynajęciu mieszkania może być pomocna m.in. strona internetowa www.blocket.se, gdzie bezpłatnie można wyszukać daną nieruchomość i skontaktować się z ogłoszeniodawcą. Przykładowe strony pośredników to np. www.bostaddirekt.com, www.bostadstjanst.com, www.lgh.se. Na większości tych stron istnieje możliwość bezpłatnego wyszukiwania mieszkania, lecz by uzyskać kontakt do ogłoszeniodawcy należy się zarejestrować i uiścić opłatę.

Cena mieszkań jest zróżnicowana i zależy od położenia, standardu, wielkości oraz roku, w którym zostało wybudowane.

Zwyczajowo ogłoszeniodawca może poprosić potencjalnego najemcę o przedstawienie dokumentu potwierdzającego stałe źródło dochodu, a także referencje.

Z wynajęciem mieszkania mogą łączyć się dodatkowe koszty, takie jak:

  • zwrotny depozyt, uzależniony od długości okresu wypowiedzenia umowy najmu lokalu (np. miesięczny okres wypowiedzenia oznacza depozyt w wysokości miesięcznego czynszu)
  • miesięczny czynsz, płatny z góry

W Szwecji można także wynająć pokój w mieszkaniu lub domu (to tzw. inneboende).